26
Şub

“Amman Tanrım!” - Bruce Almighty

Evvela Jim Carrey denilince aklına ne gelir? Benim çocukluğum gelir. Hemen ardından çocukluğumu şenlendiren onlarca filmi gelir aklıma. Yalancı Yalancı, Maske, Hayvan Dedektifi ve dahası. Jim Carrey ben de dâhil birçok insanın hayatına şen şakraklığıyla pozitif etki bırakmış ve unutulmazlar arasındadır hınzır. Mimikleriyle, oyunculuğuyla ve her zaman gülen suratıyla şu sinema dünyasında en ama en çok sevdiğim Aktörlerden birisi olur Jim Carrey’im.

Bu bıçkının ailecek izleyebileceğin ve bir o kadar da keyif alabileceğin başka bir filmi ise, unutulmazlar arasında çoktan yerini almış olan bir yapımdır, Aman Tanrım! Bruce Almighty. Üstelik rol arkadaşları da Morgan Freeman, Jennifer Aniston, Steve Carell gibi usta oyuncularsa, değmesin yağlı boya.

Filmin konusuna değineyim bir zahmet. Öncelik olarak yapımın orijinal adı Bruce Almighty olup, bunun birde devam filmi vardır ki o da, Evan Almighty. İkinci filmde ise bu kez, zaten ilk filmde de gördüğümüz ve sevilen abimiz Steve Carell var başrolde. Ama ben Jim Carrey’li olana döneyim hemen. Başkarakter olan Bruce Nolan (Jim Carrey) bir televizyon muhabiridir. Bruce hayatından hiç memnun değil maalesef. Kız arkadaşı Grace (Jennifer Aniston) ile arası açılmış, iş yerinden, haksızlıklardan, şanssızlıklarından bıkmış ve hayatının tek düze gitmesinden boylu boyunca şikâyet etmektedir. Tüm bu yakarışlarından sonra en son karşısına birden Tanrı (Morgan Freeman) çıkıyor ve olaylarda bu noktadan sonra böylece başlamış oluyor.

Aman Tanrım, Aslında sabrın güzelliğini ve sınırlarının yanında, her insanın değerli olduğunu ve aynı şekilde yine her insanın hayatının da acısıyla tatlısıyla yaşamaya değer olduğunu gösteriyor ve bunu da gayet iyi etki hissettiriyor.

“Çorbayı ikiye bölmek mucize değildir Bruce, sihirbazlıktır. İki işte çalıştığı halde çocuğunu futbol antrenmanına götürmeye vakit bulan bekâr bir anne mucizedir. Uyuşturucuya hayır, eğitime evet diyen bir genç mucizedir.”

Bana göre şu bir gerçektir ki, hiçbir şey tesadüf değil. Her şey Allah’ın belirlediği düzene göre işler. Onca şey istersin, şükreder misin acaba? Eh değişir tabi. İşte Aman Tanrım filminin gösterdiği olay budur. Tüm bu etkenleri izleyiciye bunaltmadan ulaştırması çok büyük bir güzellik. Sırf bu yüzden de sinema âleminde yeri ayrı ve özeldir. Dünyada onca dini inanışın olmasına veya aksine inanmayan insanlara karşın rahatsız etmeden mesajları bir bir yerine ulaştırması çok takdir edilesi. Neyi benimsemek gerektiğini ve ya en azından kendinden büyük ve yüce bir varlığın kabulünün işlenişini eğlenceli bir şekilde ışık tutmayı beceren güzel ve ender filmlerden birisi olur kendisi. Üstelik bu unsurları da sıkmayarak ve akılda kalıcı mesajlarla vererek gösterince zaten yürekte kalmayı da, tebessüm ettirmeyi de başaran hoş bir film oluyor Aman Tanrım.

Yapım 2003 senesinde vizyona girdiği zamanlar “Allah” sıfatının film şeklinde kullanılmasından dolayı tartışılmış ve senaryosu da yadırganmıştı. Ancak işin aslı başka. Filmde verilen mesaj ise çok başka. Hele sen bi filmi izle zaten rahatça görebileceksin olayı. Vizyona girmesinden sonra ise Aman Tanrım izleyicilerin çoğunluğu tarafından da bağıra basılan bir film olmuştur ayrıca.

“İnsanlar basit ameleliğin değerini küçümsüyorlar. Orada özgürlük vardır. Dünyanın en mutlu insanlarından bazıları günün sonunda evlerine ter kokarak dönüyorlar.”

Son olarak diyeceğim o ki; yapım verdiği mesajlar ve oyunculuklarıyla zamanında harika bir iş koydu ortaya. Sanırım çoğunluk olarak böyle filmler gerçekten çok az ya da konusunun merkezinden uzak. O yüzden Aman Tanrım gibi yapımlar güzelce korunmalı, tozu alınmalı ve unutulmamalı. Bilakis ki film uzun yıllar akıllarda kalacak, belli. Bu filmi izle. İzle yani. İzlesen ne olur? Zamanını çok iyi değerlendirirsin, boşa gitmez. Kendinden bir şeyler bulacağın kesin. Hatta ve hatta rahatça görebilirsin gerçeğin güzelliklerini. Hele ki her şeyden zırt pırt şikayet ediyorsan mesela.. izle de azıcık sabırlı olmayı öğren. Allah’ın aşkına.

Haydi, güzelce ve iyice kal. Hoşça kal.

Fragmanı için buyuruverin;
Bunları İncelediniz mi?

“Ölmenin binbir çeşit yolu var. Ama önemli olan yaşamanın yolunu bulmak.” - The Brave One

Kendi adalet sistemini kendin kur.. Bu mantık ile birçok intikam filmi çekildi. Çok azı “vay be güzelmiş..” dedirtti. Bana göre bu filmde onlar arasında rahatlıkla yerini alır. Sanırım Jodie Foster … Devamını oku..

86. OSCAR ÖDÜL TÖRENİ

Oscar ödül törenleri bu yıl 86. kez, Ellen Degeneres’in renkli ve hatta birçok açıdan Oscar törenleri arasında unutulmazlar arasına girecek olan sunumuyla düzenlendi. Gecede genel olarak sürprizlere yer yoktu, tahmin … Devamını oku..

1
Jason Statham Kimdir Hayatı ve Filmleri

Jason Statham’ı belki de pek çoğumuz Frank Martin olarak biliyoruz. Taşıyıcı filmi ile büyük-küçük, yerli-yabancı pek çok kişinin hayatında belirli bir yer edinen Jason Statham, İngiltere’nin Londra kentinde küçük bir kasaba … Devamını oku..

© Copyright 2010-2014 Sinemayı Bloglamaya Hazır mısınız?. Tasarım: — Dream Theme.

Üye Girişi Valid XHTML 1.0 Transitional I Love You Wordpress