14
Oca

“Bazen sanki hiç hissedemeyeceğim şeyleri hissettiğimi düşünüyorum. Sanki her şeyi hissetmişim de artık hiçbir şey hissedemeyecekmişim gibi.” - HER

Akılda kalıcı, hayranlık uyandırıcı, sarsıcı…
Böylesine New York Times usulü bir tanım yapmak istemezdim ama tanımlayacak üç kelime bulsam böyle derdim. Daha çok tanım da bulunabilir bu filmin hissettirdikleri için, böyle bir film var işte karşımızda: Her

Ardı ardına olumlu yorumlar geldiğinde söylemeliyim ki o kadar da değildir diye düşünmüştüm. Ancak arkası kesilmeyen 10 üzerinden 8’li 9’lu puanlar, senaryosuna ve Joaquin Phoenix’in oyunculuğuna dizilen övgüler bir anda Her’e odaklanmama neden oldu.
En sonunda geçtiğimiz gece Altın Küre öncesi izleme fırsatı buldum. Sonuç mu? Abartı değilmiş. Hem de hiç değil. Hemen belirteyim bize bu filmi sunan Spike Jonze bu enfes filmin senaryosu ile Altın Küre’de en iyi senaryo dalında ödülün sahibi oldu.


Uzun zamandır hiçbir filmi izlerken bu kadar net, keskin, berrak düşüncelere sahip olmamıştım. Bu hissettirdiği açıdan eşsiz. Size anlatmak istediğini oldukça sade, net bir şekilde anlatan, daha doğrusu anlatmaktan ziyade size film boyunca yol gösterip o duyguya ulaşmanızı amaçlayan ve çok da başarılı olan bir film Her.

Bir distopya diyebilirim bu film için. Eminim bu konuda yalnız değilimdir. Yakın geleceğin gelişen teknolojiyle çevrili dünyasında yalnız bireylerin teknolojinin sunduğu imkanlara sarılma hali, teknolojinin artık insanlara kolaylık sağlamaktan öte boyuta geçip insanların hayatına, duygularına doğrudan etki edebildiği karmaşık bir dünya.

Joaquin Phoenix için ne denir bilmiyorum. Kendisinin bir hayranı olmadım bugüne dek. The Master’da bile. Ancak oyunculuğuyla Her filmine Spike Jonze ile birlikte ruh katan bir başka isim olmuş. Unutmadan Amy Adams’ı da eklemek lazım.

Lafı fazla allandırıp pullandırmayacağım. Net olarak ifade edip tavsiye edeyim. Kendimi bir film eleştirmeni olarak görmediğim için filmin teknik kısmını, ince detaylarını yazmak, irdelemek haddime değil, orası işinde yetkin eleştirmenlere kalmış. Ben filmin hissettirdiklerini yazmaya çalıştım. Umarım fikir vermiştir.

Geçen; kısa bir Twitter muhabbetine konu oldu ayrıca Her. Filmin anlamını yansıtan değerli sözler çıktı ortaya. Filmden bahsederken böyle bir tat veren filmlerin çoğaldığı bir sinema dünyası düşündük, sorguladık.

O zaman hissedilenler sıradanlaşmaz, iyi filmler de değerini kaybetmez miydi diye sorduk. Bu yüzden Her gibi bir film karşımıza çıkınca yeni keşfedilmiş, bir hazine değeri gördüğünü düşündük izleyicinin gözünde. Sinema bu yüzden daha güzel dedik.

Sonuç olarak şöyle ortak paydada buluştuk: Keşfetmekten duyduğumuz hazzın nedeni bu. Evet, Her sinemayı güzelleştirdi, ne mutlu bize. Bir de sinemanın bizim için zor sıradanlaşacağına karar verdik, iyi ki var dedik.

Diyeceğim o ki; bir sinemaseverin bu yıla dair mutlaka izlemesi gereken filmlerden biri olmuş Her. İzleyip tadını çıkarmanız dileğiyle.
İyi seyirler.
Bunları İncelediniz mi?

blood_diamond-05
“Kalbim bana hep, insanların doğuştan iyi olduklarını söylemiştir. Tecrübelerim ise aksini iddia eder.” - Kanlı Elmas

Leonardo DiCaprio‘nun oyunculuğunu çok beğensemde bu filmi hep ertelemiştim.. Geçen gün izleyeceğim filmler listesine 3. sıraya eklemiştim ve geçte olsa seyredebildim filmi. Bugüne kadar izlediğim her filmi, en iyiler listemin … Devamını oku..

140116_oscar640.hlarge
86. OSCAR ÖDÜL TÖRENİ ADAYLARI

Ellen Degeneres’in sunumuyla bu yıl 2 martta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak olan 86. Oscar ödülleri adayları 16 Ocak Türkiye saatiyle 15.40’da açıklandı. Adayların açıklanmasının ardından her yıl olduğu gibi bu … Devamını oku..

Step Up 4 Filmi
Bazen kuralları çiğnemek güzeldir. - Step Up 4

Önceki filmlerde ki gibi gene bir grup genç hayatını dansa adamış ve bununla geçimini sağlamak için çalışmalar yapmaktadırlar. Tam herşey bitmişken bir dans yarışması düzenlenir. Diğer yarışmalardan farkı youtube üzerinden … Devamını oku..

© Copyright 2010-2016 Sinemayı Bloglamaya Hazır mısınız?. Tasarım: — Dream Theme.

Üye Girişi Valid XHTML 1.0 Transitional I Love You Wordpress