21
Oca

”Kenara çekilmeye hazır değilim tamam mı? Değilim işte.” Dallas Buyers Club

1986…
Aids vakalarının resmi olarak ilk kez tanımlandığı ve yaygınlaşmasının arttığı 80’li yıllar.
Ron Woodroof adındaki bir rodeocu, hiç ummadığı bir anda ön yargılarla dolu olduğu, kendisine hiç bulaşmayacağını düşündüğü bir hastalığa yakalanır: Aids

İlk olarak bir inkar aşamasından geçen Woodroof, zamanla kabullenir ve bir mücadeleye başlar. Hem hastalıkla hem de bir zamanlar kendisinin de davrandığı şekilde davranan, dışlayan insanlarla, eski arkadaş çevresiyle ve tıp dünyasıyla mücadele eder. Bu durum onu zamanla keskin bir doğru-yanlış ayrımını yapmaya sürükler. Dallas Buyers Club; şüphesiz bu ödül döneminin şu zamana kadar Her ile beraber izlediğim en iyi iki filmden biri.

Oldukça çarpıcı, izleyiciyi içine çeken bir hikaye, oldukça sağlam eleştiriler içeren bir film.
Woodroof’un çaresizliği, hastanede tanıştığı Rayon ile işbirliği yaparak sadece kendileri için değil, zamanla gittikçe büyüyen, sayısı artan Dallas alıcıları kulübü üyeleri için bir umuda yolculuğunun hüzünlendiren, kimi yerde de keyifle izleten hikayesi.
DALLAS-BUYERS-CLUB
Herhangi bir duygu sömürüsü olmadan, izleyiciyi boğmadan da anlatmak istediğini, hikayesini çok güzel anlatıyor Dallas Buyers Club. Takdir edilesi.

Filmi üst seviyeye taşıyan nokta ise şüphesiz oyunculuklar.
Ben kendi adıma bu yıl izlediğim en iyi performanslardan ikisine şahit oldum bu filmde: Matthew McConaughey ve Jared Leto.
Altın Küre ödüllerinde drama dalında En iyi erkek oyuncu (Matthew McConaughey) ve En iyi yardımcı erkek oyuncu (Jared Leto) ödüllerini kimseye kaptırmayan ikili Oscar’ın da en güçlü adayları.

McConaughey’in Oscar için önünde Leonardo Dicaprio gibi güçlü bir isim olsa da Jared Leto’nun ödüle uzanma ihtimali çok yüksek diye düşünüyorum. Hele ki sinemaya ara verdikten sonra böyle sıra dışı bir rolle geri dönüp üstüne ödül almasından sonra Leto’yu hayranlıkla izlemekten başka bir şey kalmıyor insana. Dallas Buyers Club; abartısız, sade bir drama ve güçlü oyunculuklarla dolu bir film. Akademi ”En iyi film” ödülü vermeyecektir tahminimce ama keşke şaşırtsa.

İyi seyirler.
Bunları İncelediniz mi?

a20791b145f808ca86247b_l
”İnsanoğlu ve teknoloji bu kadar gelişmesine rağmen kalem gibi ilkel bir aracın hala hayatımızda olması bir mucize” The Signal (2014)

Bilim-kurgu sineması 2014 yılında çok da iyi örnekler sunmadı maalesef. Yılın bilim-kurgu filmlerini tarttığımızda terazide hatırı sayılır bir ağırlık teşkil etmiyor diyebiliriz tabloya baktığımızda.

1343810270_the_big_wedding-oo
The Big Wedding - Büyük Düğün

Yıllar önce boşanan ve evlatlık oğullarının düğünü için bir araya gelen çılgın bir çift üzerinden açılan film, evlat edindikleri çocuklarının aşırı dindar annelerinin de düğüne geleceğini öğrenip tekrar evli numarası … Devamını oku..

3046_gal
“Kimi seçersem seçeyim birileri mutsuz olacak.”

Her bölümünde içinizi sımsıcak ısıtacak, kimi yerinde çok kızacağınız ama bir o kadar da çok seveceğiniz; birbirine büyük bir sevgiyle, sımsıkı bağlanmış olan iki insan ve yaşlılığa doğru atılan küçük … Devamını oku..

© Copyright 2010-2016 Sinemayı Bloglamaya Hazır mısınız?. Tasarım: — Dream Theme.

Üye Girişi Valid XHTML 1.0 Transitional I Love You Wordpress