3
Mar

86. OSCAR ÖDÜL TÖRENİ

Oscar ödül törenleri bu yıl 86. kez, Ellen Degeneres’in renkli ve hatta birçok açıdan Oscar törenleri arasında unutulmazlar arasına girecek olan sunumuyla düzenlendi.
Gecede genel olarak sürprizlere yer yoktu, tahmin edilenlere gitti ödüller diyebiliriz. Geceyi domine eden film aldığı 10 adaylıktan 7’sini oscar’a çevirmeyi başaran Gravity oldu. En iyi kurgu, en iyi yönetmen, en iyi görsel efekt gibi önemli dallar dahil olmak üzere 7 dalın galibi Cuaron’un filmi oldu.

Gravity dışında, gecenin ”En iyi film”, ”En iyi uyarlama senaryo” gibi önemli ödülleri ise Steve McQueen filmi 12 Years a Slave’a gitti. Böylece filmografisine baktığımızda kanımca McQueen en zayıf filmiyle Oscar’ı kucakladı. Öte yandan filmin yapımcıları arasında yer alan Brad Pitt ise oyuncu olarak olamasa da yapımcı olarak ilk Oscar heykelciğini aldı.

Gecede sıfır çeken önemli adaylar da vardı. Törene iddialı gelen David O.Russell yönetimindeki American Hustle ve Martin Scorsese filmi ”The Wolf of Wall Street” adaylıklarını ödüle çeviremedi. Gecenin en çok merak edilen ve konuşulan dallarından biri olan ”En iyi erkek oyuncu” kategorisinde Matthew McConaughey en yakın rakibi olarak görülen Dicaprio’yu geride bırakarak ilk Oscar adaylığında ilk ödülüne kavuştu. Dallas Buyers Club Altın Küre’de olduğu gibi Oscar’da da oyuncu kategorilerini domine etti.

Şahsi düşüncem; The Wolf of Wall Street uyarlama senaryo dalında ödüllendirilerek eli boş gönderilmemeliydi.
Bu yıl en beğendiğim film olan ”Her” ise En iyi özgün senaryo dalını boş geçmeyerek teselli etti.

Öte yandan Baz Luhrmann filmi ”The Great Gatsby” sadece iki dalda aday olmasına rağmen aday olduğu iki dalı da ödüle çevirerek gecenin kazananlarından oldu. American Hustle’ın en iddialı olduğu dallardan olan ”En iyi kostüm tasarımı” ödülü de The Great Gatsby filmine gitti.

Tabii ki tüm dağıtılan ödüllerden de öte geceye damgasını vuran birçok unutulmaz an da yaşandı. Ellen Degeneres’in eğlenceli performansıyla övgü topladığı gecede, spontane gelişen birkaç ünlü isim ile toplanıp fotoğraf çektirmesi ve bunu sosyal medyada yayınlaması büyük yankı uyandırdı. Ellen Degeneres’in bu fotoğrafı twitter’da iki milyondan fazla kez retweet edildi. Ayrıca dağıttığı pizzalar da gecenin bir başka neşeli ayrıntısı oldu.
BhxWutnCEAAtEQ6
İşte kazananların tamamı:
En İyi Film
12 Years A Slave

En İyi Yönetmen
Alfonso Cuaron (Gravity)

En İyi Kadın Oyuncu
Cate Blanchett (Blue Jasmine)

En İyi Erkek Oyuncu
Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Lupita Nyong’o (12 Years A Slave)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Jared Leto (Dallas Buyers Club)

En İyi Orijinal Senaryo
Her (Spike Jonze)

En İyi Uyarlama Senaryo
12 Years A Slave (John Ridley)

En İyi Yabancı Film
The Great Beauty

En İyi Görüntü Yönetimi
Gravity (Emmanuel Lubezki)

En İyi Sanat Yönetimi
The Great Gatsby (Catherine Martin ve Beverley Dunn)

En İyi Animasyon
Frozen

En İyi Belgesel
Twenty Feet from Stardom

En İyi Belgesel (Kısa)
The Lady In Number 6

En İyi Animasyon (Kısa)
Mr. Hublot (Laurent Witz ve Alexandre Espigares)

En İyi Kısa Film
Helium

En İyi Müzik
Gravity (Steven Price)

En İyi Şarkı
Let It Go (Frozen)

En İyi Görsel Efekt
Gravity (Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk ve Neil Corbould)

En İyi Kurgu
Gravity

En İyi Ses Miksajı
Gravity (Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead ve Chris Munro)

En İyi Ses Kurgusu
Gravity (Glenn Freemantle)
Bunları İncelediniz mi?

”Dolar ne siyahtır, ne beyaz… Dolar yeşildir.” 42

Gerçek bir hayat hikayesi: 42 Çoğu sinemaseverin aslında senaryoları ile tanıdığı – ki aralarında bir numara olan Gizemli Nehir’dir bana göre- Brian Helgeland’ın 2013 yapımı son yönetmenlik denemesi ‘42’, hedefine … Devamını oku..

“Ölümden kaçış yok..”

Severek izlediğim nadir filmler arasında yer alan Son Durak, serinin 5. filmi ile 2011 yılında bizlerle olacak. 3 boyut teknolojisi ile yapılacak filmde yine her zaman ki gibi aksiyon dolu … Devamını oku..

3. Uluslararası Engelsiz Film Festivali Kısa Film Yarışması Ödülleri Belli Oldu

Birkaç ay önce tanıtımını yaptığımız 3. Uluslararası Engelsiz film festivali kısa film yarışmasının ödülleri belli olmuş. Bugün gerekli bilgilendirmeyi mail ile yaptılar ve içeriğini aynen aktarıyorum. Mind The AD İstanbul … Devamını oku..

© Copyright 2010-2017 Sinemayı Bloglamaya Hazır mısınız?. Tasarım: — Dream Theme.

Üye Girişi Valid XHTML 1.0 Transitional I Love You Wordpress