2011, Beklediğimiz Filmler, Biyografi, Dram, Komedi, Psikolojik, Tarih

“Halk konuştuğum zaman onların adına konuştuğuma inanıyor. Ama ben konuşamıyorum!”

“Halk konuştuğum zaman onların adına konuştuğuma inanıyor. Ama ben konuşamıyorum!”

Bu film ile ilgili çok yerde yorumlara ve önerilere rastladım ama henüz izleme fırsatı bulamamıştım ta ki bu güne kadar.. Filmi orjinal diliyle izlemenizi öneriyorum. Filmin konusu diğer savaş, tarif filmlerinden çok farklı. İzlerken ilk başlarda biraz sıkıcı gelse de yavaş yavaş sizi filme bağlıyor.

Siz kral olsaydınız en çok neyden korkardınız ? Savaştan mı yoksa halkın önünde konuşmaktan mı ? Kral VI. George (Colin Firth) kekeme olduğu için en çok halkının önünde konuşmaktan korkuyor ve gitmediği doktor kalmamıştır fakat hiç birinden bir fayda görmemiştir. Kralın eşi Kraliçe Elizabeth (Helena Bonham Carter) Lionel Logue (Geoffrey Rush ) diye birini bulur fakat bu kişi doktor değildir ve hiç birde eğitim almamıştır bu konuyla ilgili ama sadece bu konuyu kendine uzmanlık etmiş biridir..

Kral VI George’nin tek umudu Lionel Logue’dir. Ama diğer doktorlardan hiçbir yarar göremediği için ilk önce tedaviyi reddeder. Fakat tedavinin ilk aşamasında uygulamış olduğu yöntemin işe yaradığını gören George tedaviyi kabul eder ve daha çok sık gitmeye başlar.. Savaş kapıya dayanmıştır artık.. Kralın halkın önünde bir konuşması yapması gerekiyor çoğu kez yapamayacağına inansa da Lionel’in desteği ile çalışmalara daha çok ağırlık vermeye başlıyor ve sonunda mikrofonun karşısına geçerek halkına seslenmeye başlıyor..

Film çok hoşuma gitti nedeni ise sıradan bir tarih, savaş filminin yanı sıra çoğu sahnede sizi güldürmeyi başarıyor.. Ayrıca Zoraki Kral filmi,

En İyi Erkek Oyuncu (Colin Firth) (Altın Küre)
En İyi Erkek Oyuncu (Bafta)
En İyi Özgün Müzik (Bafta)
En İyi Özgün Senaryo (Bafta)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Geoffrey Rush) (Bafta)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Helena Bonham Carter) (Bafta)
Oscar Ödülleri En İyi Orijinal Hikaye (David Seidler) (Oscar)
En İyi Senaryo (David Seidler) (Oscar) ödüllerini almıştır.

Fragman

/ 5 Wiews

No Comment

Please Post Your Comments & Reviews

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir