2011, Aksiyon, Dram, Gizem, Macera

Yaşam Şifresi

Yaşam Şifresi

Source Code – Sinemaya yeni bakış açısı kazandıran isimlerden birisidir Duncan Jones. 2009 Yılında sinemalara bağımsız yapımı Moon/ Ay ile adım atan Jones, ikinci filmi Source Code ile seyircilere unuttuğumuz o bilim kurguyu tekrardan aşılıyor.

Jones’ın dijital efektler yerine daha mekanik ve dekora dayalı görselleri seçmesi ise kendi yönetmenliği üzerine farklı bir tarz kazandırıyor.

Source Code ile, sinemaya 2 yıllık aradan sonra bir hollywood yapımıyla devam etmeye karar vermiş görünüyor.Jack Gyllenhall, Michelle Monaghan ve Vera Farmigan’ın başrollerini paylaştığı Source Code, yine içinde bilim kurgu-süprizler ve gizemler barından bir yapım.

Colter Stevens (Gyllenhall) adında bir askerin, Chicago’da gerçekleşen bir tren patlamasına neden olan olayları çözmeye çalışmasını konu alıyor. Bu çözme olayını ise alışık olmadığımı bir biçimle, hayatlarının son sekiz dakikasını yaşayan kişilerin yerine geçerek…

Filmin aslında bilim kurgu türünde diyeceğimiz yapısı haricinde, aslında tekrar yaşanan bir gerçekliği konu almasıda ilginç kaçıyor.

Filmin Fragmanı

Yazan: Sinan Çalık

/ 19 Wiews

4 Comments

 • siflali 15 Mayıs 2011 at 01:37

  Evet anlamı Kaynak Kodu yani bir çapulcu çıkıyor bunun anlamını yaşam şifresi yapıyor. Kimse düzeltmiyor vallahi bravo

  Reply
  • Metin METE 05 Ekim 2011 at 02:14

   aslında biz türkler filmlerin isminde, orjinal isimden çevirmek yerine! filmin içeriği ve orjinal ismin karışımı bir isim uydurma gereği duyuyoruz. mesela filmde asıl konu kaynak kod projesi ama bizim türklerin çevirisine görede, evet doğru hayatta kalmak için bir yaşam şifresi var… çok komik ama bu şekilde bir çok film var. mesela, “colombiana” sadece “kolombiyalı” demek ama filmin türkçe ismi “kolombiyalı: intikam meleği”. intikam meleği nerede? orjinal isimde yok ama filmin konusunda kolimbiyalı bir kızın intikam amacı konu olduğundan çeviri böyle yapılmış… yani bunun gibi örnekler çok! takılmamak gerek.

   Reply
 • siflali 08 Mayıs 2011 at 20:01

  Source Code’un anlamı nasıl Yaşam Sevgisi olabiliyor hala anlamış değilim.

  Reply
  • SineBlog 08 Mayıs 2011 at 23:21

   Bu birçok filmde çok sık gördüğümüz bir şey aslında :) Malesef filmlerin isimleri Türkiye’ye gelirkende baya bir evrim geçiriyor.. Source Code’nin tam anlamıyla çevirisi Kaynak Kodu oluyor sanırım :)

   Reply

  Please Post Your Comments & Reviews

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir