2011, Spor

“Hayatınız boyunca oynadığınız oyun hakkında bilmediğiniz onca şey olması inanılmaz.”- Moneyball (2011)

“Hayatınız boyunca oynadığınız oyun hakkında bilmediğiniz onca şey olması inanılmaz.”- Moneyball (2011)

Brad Pitt sosuna batırılmış bir Benneth Miller filmi: Moneyball

Film ilk bakışta sıradan bir takımın başarı öyküsü olarak görülebilir. Ama bu film sonu büyük başarılarla biten klasik ‘’Amerikan rüyası’’ tadında bir film değil. Yani kısmen değil.
Yıl 2001…

MLB takımlarından Oakland Athletics’in başında genel müdür olarak Billy Beane durmaktadır.
Takımın henüz kayda değer bir başarısı yoktur. Bir yandan elindeki yıldız oyuncuları büyük takımlara kaptırmakta bir yandan da ekonomik sorunlarla boğuşmakta olan bir takımdır. Billy Beane ise bu takımı sil baştan kurmaya ve ayakta tutmaya kararlıdır. Her ne kadar buna kimse inanmasa da Beane, oldukça kararlıdır ve takıma sihirli bir el değmişçesine yavaş yavaş takım yükselmektedir. Başta buna kimse inanmasa da zamanla olacaklar Billy Beane’i haklı çıkarır.

Evet, bu filmin konusunu oluşturan Billy Beane 1998 den bu yana halen Oakland Athletics’in başında ve şu an 50 yaşında.
Tam bir istikrar abidesi olan Beane’i filmde başarılı oyuncu Brad Pitt oynuyor ve oyunculuğuyla da etkilemeyi başarıyor. Filmde, hedefinde ısrarlı, hırslı kulüp başkanı profilini çok iyi yansıtıyor Brad Pitt.

Bir yandan artık kimsenin başarılı olacağına inancının kalmadığı bir kulübü ayakta tutmaya çalışırken öbür yandan da ekonomik sorunlarla da uğraşan ana karakterimiz Billy Beane, kimsenin yapamadığını, beysbol oyunun alışagelmiş kurallarını yıkan bir karakter. Belki de filmin de izleyiciye film boyunca vermek istediği mesaj budur diyebiliriz.
Kimsenin göremediğini görebilmek, yapamadığını yapmak ve başarıya ulaşmak.

Filmde yardımcı oyuncu olarak ise Brad Pitt’e Jonah Hill eşlik ediyor ve genç oyuncu Jonah Hill Brad Pitt’in yanında altta kalmayacak bir oyunculuk sergiliyor film boyunca.

Filmde ana hikayenin yanında günümüz spor anlayışına, sporun bir ticarete dönüşmesine de eleştiriler, göndermeler mevcut. Aynı zamanda aile ilişkileri de irdelenmiş.
Filmin müziklerini ise daha önceden ‘’little miss sunshine’’ gibi başarılı filmlerin müziklerine imzasını atmış olan Mychael Danna yapmış.
Oscar ödül törenlerinde Brad Pitt en iyi erkek oyuncu, Jonah Hill de en iyi yardımcı erkek oyuncu dallarında bu filmle oscara aday oldular. Fakat Oscar kazanmaları bir başka filme kaldı.

Moneyball iki saatinizi ayırabileceğiniz, seyirlik bir film olmuş. Filme dair akılda kalan en büyük şey ise tabii ki Brad Pitt. Bir puanlama yapacak olursam 10/7 alır.
İyi seyirler.

/ 20 Wiews

No Comment

Please Post Your Comments & Reviews

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir