Genel

KEDİLER İÇİN VİTAMİN TAKVİYELERİ

Kedi Mamalarında Vitamin Var Mı?
Kedi mamalarının çoğunluğu vitamin takviyelidir. İçerisindeki vitamin miktarları genellikle paketin arkasında tablo şeklinde listelenir. Kullanılan mamaların çoğu için durum böyleyken açık satılan mamalar vitamin açısından oldukça yetersizdir. Vitamin minik dostunuzun büyük çoğunluğunu dışardan almak zorunda olduğu bir besin maddesidir. Bu nedenle mamanızda yeterli vitamin ve mineral bulunup bulunmadığını kontrol ediniz.
Vitamin Almam Gerekli Mi?
Eğer kedinizi vitamin öğelerinden eksik bir mama ile besliyorsanız veya vitaminli bir mama ile beslemenize rağmen veteriner hekiminiz kedinizde vitamin eksikliği olduğunu düşünüyorsa ekstradan vitaminler alarak kedinizin metabolizmasını desteklemeniz gerekir.
Vitaminler Ne İşe Yarar?
Her bir vitamin kediler için farklı fonksiyonlara destek olarak görev yapar. Örnek vermek gerekirse kediler karoteni vitamin A’ya dönüştüremedikleri için dışardan hazır olarak almak zorundadır ve eksikliğinde konjuktivitis, deri problemleri ve kilo kaybı görülür. Taurin eksikliğinde ise kedilerde görme kayıpları meydana gelir.
Kedi Vitamini Çeşitleri
Temelde kedi vitaminlerinin çeşitleri standart vitamin çeşitleri şeklindedir yani; A, D, E, K, B ve C vitaminlerini kapsar. Bu vitaminler içerisinde A, D, E ve K vitamini yağda erirken, B grubu vitaminler ile C vitamini suda erir. Suda çözünen vitaminler vücutta uzun süre kalmaz ve kısa sürede idrar ile atılır. Yağda eriyenler ise D vitamini hariç olmak üzere çeşitli şekillerde depolanırlar. Bu nedenle B grubu vitaminler (B1, B2, B3, B5, B6, B10, B11 ve B12 vitaminleri), C ve D vitaminleri günlük düzenli olarak kedilerin dışardan alması gereken vitaminlerdir.
Kedi Vitamini Nerelerden Alınır?
Kedi vitaminleri veteriner kliniklerinden, veteriner ecza depolarından, petshoplardan, büyük alışveriş mağazalarından ve online alışveriş aracılığı ile internet üzerinden temin edilebilir. Vitamin alırken kedilerin ihtiyacına uygun olarak hazırlanmış olmasına dikkat etmek gerekir çünkü dengesiz olarak alınan vitaminlerde bazı vitaminlerin fazlalığı nedeniyle de metabolik hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.
Kedi Vitamini Fiyatları
Kedi vitamini fiyatları 15 TL civarlarından başlayarak 70 – 80 TL civarlarına kadar çıkmaktadır. En uygun seçim yavru kediler için B vitamini kompleksleri, erişkin kediler içinse tüm vitaminleri içeren kompleks vitaminlerdir.

/ 10 Wiews

No Comment

Please Post Your Comments & Reviews

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir