26
Şub

Ellerinden alırsın ve onlara neye sahip olduklarını gösterirsin. – Following

Christopher Nolan… Filmlerinde sizi öyle bir etkisi altına alıyor ki kolay kolay sahneleri unutmuyor ve bazı şaşırtmalı final sahnelerinde ise “Acaba ne oldu?” diye beyin fırtınası yapmaya başlıyorsunuz. Bugüne kadar bir çok filmini seyrettim ve geçen gün film listesine baktığım zaman 1998 yapımı Takip filmine rastladım.

Konusuna falan hiç bakmadan seyretmeye başladım. Sonuçta yönetmen ve senarist Christopher Nolan.. Hangi filmi kötü olabilir ki?? :)) Konuya geçmeden önce filmi izledikten sonra biraz araştırma yaptım ve biraz bilgi vereyim size. C. Nolan’ın ilk uzun metrajlı filmidir. Ellerinde çok fazla bütçe olmadığı için Nolan tasarruf yaparak tanınmış oyuncular yerine eş, dost ve akrabalarını oynatmış filmde. İzlediğiniz zaman oyuncuların performanslarından çok kurgusu sizi filme çekiyor. Açıkçası böyle bir film beklemiyordum ben. Sonuçta ilk filmi eksiklerle doludur diye düşünüyordum ama Nolan’ın zekası filmi kurtarmış. :))

Filmin konusundan bahsedecek olursak eğer; yazar olmak için çabalayan işsiz Bill, yazacağı roman için konu bulamıyor. Sokaklara çıkarak insanları takip etmeye başlıyor ve neler yaptıklarını gözlemliyor. Bunları romanında kullanmayı planlıyor. Fakat amaçsız şekilde takip ettiği kişilerden birisi Bill’i fark ediyor ve bu durum karşısında tanışmak zorunda kalıyorlar. Bill için her şey aslında yeni başlıyordur. Tanıştığı kişi Cobb, hırsızdır. Yakın zamanda araları dahada iyi olmaya başlıyor ve bu işte ortak oluyorlar. Olaylar ise bu ortaklıktan sonra karışmaya başlıyor.

Nolan’ın filmlerinin bir ortak noktası var sanırım asla filmin sonuna dair en ufak bir fikir üretemiyorsunuz. Filmleri izlerken en ufak sahneyi atlamamak ve dikkatli şekilde izlemek gerekiyor. Yoksa çoğu detayı kaçırabiliyorsunuz. Şimdi kaçırdığınız bir olay, final sahnesinde gelişen olayları anlamamanıza sebep olabiliyor. :)) İlk filmi olmasına rağmen sonraki filmlerinin kalitesi hakkında bir işaret çakmış bize ama biz bu filmini yıllar sonra keşfetmişiz maalesef.. Sırada ise izlemediğim 2002 yapımı, kadrosunda Al Pacino ve Robin Williams gibi usta oyuncuları barındıran “Uykusuz” filmi var. En yakın zamanda izleyip Nolan filmlerini bitirmiş olacağım. :)
Bunları İncelediniz mi?

Pedalın Kalbi Zeytinli Rock Festivali’nde Müzik İçin Çarpıyor..

Normalde sitede izlediğim filmleri kendimce yorumlamaya çalışıyorum ve sinema dışına çıkmamam gerekiyor. Ama bugün mail adresime gelen bir basın bülteniyle bu organizasyon ile tanıştım ve hoşuma gitti. Aslında film gösterimleri … Devamını oku..

Ellerinden alırsın ve onlara neye sahip olduklarını gösterirsin. – Following

Christopher Nolan… Filmlerinde sizi öyle bir etkisi altına alıyor ki kolay kolay sahneleri unutmuyor ve bazı şaşırtmalı final sahnelerinde ise “Acaba ne oldu?” diye beyin fırtınası yapmaya başlıyorsunuz. Bugüne kadar … Devamını oku..

Ya yaşama şansınız yüzde 50 olsaydı? – 50 / 50

Her gün ya da 2 günde 1 film izleyeyim diye bir düşünceye kendimi inandırıyorum ama olmuyor. Bu yabancı diziler yüzünden film keyfim bile yarıda kaldı. Haftada 1 ya da 2 … Devamını oku..

© Copyright 2010-2017 Sinemayı Bloglamaya Hazır mısınız?. Tasarım: — Dream Theme.

Üye Girişi Valid XHTML 1.0 Transitional I Love You Wordpress