29
Ara

Hayata bakış açınızı yeniden gözden geçirmek ister misiniz? – Düşler Diyarı

Son Oscar’dan hatırladığımız bu filmi, farklı tatlar arayanlara; klişe konulardan uzak, sinemanın büyüsüne kapılıp gitmek isteyenlere ilaç gibi geleceğini düşünerek yazdım.

‘Juicy and Delicious’ isimli tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarlanan yapım, 2012′ de Cannes’ dan dört dalda, başka festivallerden de çeşitli dallarda toplamda 35 ödül sahibi filmi merak etmemek elde değil. Çocuk oyuncu Q. Wallis’ in üstün performansıyla (Oscar adaylığı getirmişti), yönetmen Benh Zeitlin’ in ilk uzun metrajlı filmi olmasına rağmen bütün dikkatleri üzerine çekti, bence bu adamın çok özel bir görsel dili var. İkinci filmini merakla bekliyorum.

Filmin konusu; Louisiana’nın kuzeyinde yaşayan Bathtub ismindeki fakir ama mutlu topluluk, kendi emekleriyle yaptıkları kulübelerde doğayla savaşıyorlar, global bir sorun olan küresel ısınmanın etkilerinden ve selden korunmaya çalışıyorlar. 7 yaşındaki Hushpuppy’ yi vahşi bir şekilde yetiştiren babası Wink ve ufaklığın evrenle mücadelesini izliyoruz.

Eğlenceli, sirk gibi dünya da Hushpuppy’ nin iç seslerini, bize yansıyan dış sesler olarak değerlendirin. Bizonlar gerçek mi ? Halüsinasyon mu ? Yoksa birer sembol mü? Rahatsız edici bir şekilde hayal gücü gerçeklikle karışmış ama güzel bir rüya gibi izliyorsunuz bunu. Filmde profesyonel oyuncu olmamasına rağmen şaşırtıcı derecede güçlü performanslar var. Gerçi castin seçimi, filmin daha doğal olması için bu şekilde yapılmış olmalı diye düşünüyorum.

Bu kadar düşük bütçeli bir yapımın başarılı bir şekilde dramatize edilişi, güzel bir senaryo, büyülü ve masalsı aynı zamanda da alt metinde politik ve eleştirel olması bana farklı bir deneyim yaşattı. Uzun zamandır orijinal bir sinema filmi izlemek isteyenlere tavsiye ederim.

Değer yargılarınızı, hayata bakış açınızı ve doğallığınızı yeniden gözden geçirmek ister misiniz ?

Kartal Uğuroğlu
Bunları İncelediniz mi?

”Bir savaşçının ruhu her şeyi yakacak” MÁLMHAUS (2014)

Açıkcası bugün okuduğum bir inceleme yazısına dek varlığından haberdar olmadığım bir filmdi. Sıcağı sıcağına izlemek ve yazmak istedim. Orijinal adıyla ”Málmhaus” (Metalhead) eğer basit cümlelere indirgeyerek özetlemek gerekirse ”Yaşam tarzınız, … Devamını oku..

UMUT VEREN BİR FİLM: DISCONNECT

Bu yazı ayrıntılı bir film inceleme yazısından çok methiye düzme yazısıdır diyebilirim öncelikle. Disconnect… Üç farklı hikaye, bir mesaj, orijinal bir işleyiş.

Superman: Man of Stell’den İlk Görüntüler Yayınlandı

Yönetmen koltuğuna Zack Snyder’ın geçtiği yeni Superman filmi “ Man of Stell” in çekimlerine geçtiğimiz günlerde başlandı. Henry Cavill’in Superman’i canlandıracağı yeni filmde, Russell Crowe (Jor-el), Kevin Costner ( Jonathan … Devamını oku..

© Copyright 2010-2017 Sinemayı Bloglamaya Hazır mısınız?. Tasarım: — Dream Theme.

Üye Girişi Valid XHTML 1.0 Transitional I Love You Wordpress