12
Kas

2013 SİNEMASINDA SON VİRAJ

2013 sinemasında son 1,5 aylık döneme girdik.
11 aylık döneme baktığımızda bu yılın seyirci rekorunu elinde bulunduran Cem Yılmaz gösterisi CM101MMXI Fundamentals’dan, bu yılın en iyi animasyonu olmaya şimdiden aday diyebileceğimiz Monsters University, geçtiğimiz ay gösterime giren bu yılın görsel daldaki en iddialı filmi Gravity’e kadar birçok film izledik.

Oscar ve diğer ödül törenleri hakkında da tahminler ufaktan ufaktan başladı bile. Ancak henüz herhangi bir filme ”bu yıl izlediğim en iyi film” ünvanını vermek için erken diyebiliriz. Önümüzdeki 1,5 ay içinde fikrimizi değiştirebilecek yapımlar izleyebiliriz.

Kendimce kasım-aralık döneminin merak ettiğim filmlerini sıralamak istedim.

TAMAM MIYIZ?
tamam-miyiz-in-afisi-tamam-5129962_8004_o

Son dönem Türk Sinemasının adından söz ettiren yönetmenlerinden Çağan Irmak’ın yeni filmi ”Tamam mıyız?” 29 kasımda vizyonda. Adından söz ettirecek mi, bunu vizyona girdiğinde görebileceğiz.

YOZGAT BLUES

Bu yıl, Altın Koza Film Festivali’nden ödülle dönmüş bir Mahmut Fazıl Coşkun filmi: Yozgat Blues

Nadir Sarıbacak, Ercan Kesal, Tansu Biçer, Ayşe Damgacı’dan oluşan kadrosuyla merak edilesi. Bir de gösterildiği festivallerden aldığı olumlu yorumlar da eklenince sabırsızlıkla 6 Aralık tarihini beklemek kalıyor. Fragmanı da bu ay yayınlanan film, 6 Aralıkta vizyonda olacak.
yozgat-blues_500253

THE HOBBIT: DESOLATION OF SMAUG

Ve yılın son büyük prodüksiyonu, hobbit üçlemesinin ikinci filmi: Desolation of Smaug.. Geçen yılki ilk filmin ardından fantastik öğelerle bezeli filmlere mesafeli duran benim ön yargımı kıran seri, izleyiciyi bir kez daha kendine has dünyasına davet ediyor.

the-hobbit-the-The-Desolation-of-Smaug

Bilbo Baggins ve cücelerin soğuk, sisli dağlara olan yolculukları 13 Aralıkta devam edecek.

OLDBOY

İtiraf etmek gerekirse açıkcası, çok konuşulan, beğenilen Güney Kore yapımı aslını da izlemedim. Ancak bu iddialı oyuncu kadrosuyla gelen Hollywood remake’ini izlemeden önce karşılaştırma yapabilmek için izlemem gerekecek. Bugüne kadar manasızca ertelediğim de yeter sanırım.

oldboy_ver4_xlg

Samuel L. Jackson ve Josh Brolin’den oluşan kadrosuyla ”Oldboy” 20 Aralıkta vizyonda olacak.

PRISONERS

Prisoners, bu yılın merakla beklediğim filmlerin başında geliyor. Hem yurtdışında aldığı güzel yorumlar hem oyuncu kadrosu sabırsızlıkla beklemek için önemli bir etken oldu. 27 Aralıkta, 2013’ün son haftasında vizyonda.
prisoners-poster1
Bunları İncelediniz mi?

Büyük oynamayan kazanamaz – Hodejegerne

Filmin konusunu incelediğim zaman klasik aksiyon filmlerinden bir tanesi diye düşünerekten vakit geçirmek için izlemeye başladım. Filmin başı biraz sıkıcı geçince kapatıp kapatmamak konusunda kararsız kaldım ama bir filmi yarım … Devamını oku..

“Ben hayatta kalmak istemiyorum. Ben yaşamak istiyorum..” – 12 Years A Slave

Her yıl köleliği ve ırkçılığı gözler önüne seren filmleri seyretmeye alıştık artık. Özellikle son yıllarda bu konuları ele alan yapımlar epey artmaya başladı. Hunger ve Shame filmleri ile ismini duyuran … Devamını oku..

“Ağrı kesicilerin işe yaramadığı bir dünya burası. Bu kadar çok acı olmasının başka bir açıklaması yok..” – Girl, Interrupted

1999 yapımı film ama ben daha bugün izleyebildim. Ara ara tempo yavaşlasada çok hoşuma gitti film nedense. Oyuncuların performansı resmen kilitledi beni ekrana. Hatta sanki o anlara hastaneden tanık oluyormuşsunuz … Devamını oku..

© Copyright 2010-2017 Sinemayı Bloglamaya Hazır mısınız?. Tasarım: — Dream Theme.

Üye Girişi Valid XHTML 1.0 Transitional I Love You Wordpress