9
Oca

”Kanunlar değişir Epps, evrensel gerçekler bakidir” 12 Years a Slave (2013)

Aralık-Ocak-Şubat ayları itibariyle Sinema dünyasının ödül zamanı geldi. Bu pazar açıklanacak olan Altın Küre, Şubatta Bafta, Martta Oscar ve sinema eleştirmenlerinin ödülleri ile beraber aday filmler hakkında yorumlar, tahminler de çoğaldı.

Ben de maratona bu iddialı filmlerden biri olan, daha öncesinde Hunger ve Shame gibi iki başarılı filmle sinemaseverlerin ilgisini üzerine çeken Steve McQueen filmi ”12 Years a Slave” ile başladım.

Yanlış bilmiyorsam ilk olarak Toronto film festivalinde izleyici karşısına çıkan film, o günden bu yana merak uyandırmıştı sinemaseverler için. Oyuncu kadrosu da bir hayli dolu olan filmde; Chiwetel Eijofor, Michael Fassbender; ufak çaplı rolleriyle Benedict Cumberbatch, Paul Dano ve Brad Pitt gibi isimler de dikkat çeken oyuncular arasında.

imagesİşin künye kısmını geçip yorum kısmına gelirsek; Henüz diğer
filmleri izlemediğim için Chiwetel Eijofor’un oyunculuğunu diğer filmlerdeki rakip performanslarla kıyaslayamayacağım ancak akademinin bu tarz rolleri aday yapma hevesi ve son yıllarda giderek yükselen akımı düşünürsek önümüzdeki ay adaylar listesinde görürsem şaşırmayacağım. İyi miydi? Evet. Ancak Oscar için yeterli mi? Sanmıyorum. Tabii en sağlıklı karar tüm filmleri izleyince verilecektir.

Yan rollerde ise kısa süre görünmelerine rağmen hikayede oldukça önemli yeri olan, önemli isimler var. Benedict Cumberbatch, Brad Pitt kısa süre görünmelerine rağmen aklımda kalan isimler.

brad-pitt-12-years-a-slave-trailer-watch-now Özellikle Brad Pitt için ayrı bir parantez açmak isterim. Filmin aktarmak istediği mesajın bir çeşit simgesi durumundaydı oynadığı karakter ile. Kısa ancak etkili replikleri ve rolü ile filmin mesajını taşıma sorumluluğunu üstlenen bir karakter olarak karşımıza çıktı. Hatta bazı yerlerde ”kör göze parmak” misali bir durum var.

Sonuç olarak karşımızda çok görkemli bir film yok. Imdb’deki 8,6’lık puanına bakarak büyük beklentiye girmeden izlemenizde fayda var derim.

12 Years a Slave hoş bir seyirlik sunuyor ancak göz kamaştırmıyor. 7/10
İyi seyirler

Dipnot: Ne yalan söyleyeyim filmin sonundaki açıklamalarda yazan; Solomon Northup’un açtığı davaların seyri, sonucu (beraat ile sonuçlanmaları) filmin kendisinden daha acı ne yazık ki.
Bunları İncelediniz mi?

86. OSCAR ÖDÜL TÖRENİ ADAYLARI

Ellen Degeneres’in sunumuyla bu yıl 2 martta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak olan 86. Oscar ödülleri adayları 16 Ocak Türkiye saatiyle 15.40’da açıklandı. Adayların açıklanmasının ardından her yıl olduğu gibi bu … Devamını oku..

“Onun gözünde sıradan bir adam ve sıradan biri gibi de onu kazanmak istiyorum. .” – Ghajini

Çok uzun süredir listemde olan fakat izlemeye fırsat bulamadığım Bollywood‘un en önemli oyuncularından biri olan Aamir Khan‘ın gene harikalar yarattığı Ghajini filmini anca bugün seyredebildim. Hatta şimdi bitti ve taze … Devamını oku..

OCAK AYINA DAİR: INSIDE LLEWYN DAVIS

Yeni bir yılın ilk günü, izlenen fragmanlar, merak edilen filmleri bekleyiş tüm hızıyla sürüyor. Bu ayın vizyon takvimine baktığım zaman; benim dikkatimi, merakımı cezbeden film, Coen Kardeşlerin son filmi: Inside … Devamını oku..

© Copyright 2010-2017 Sinemayı Bloglamaya Hazır mısınız?. Tasarım: — Dream Theme.

Üye Girişi Valid XHTML 1.0 Transitional I Love You Wordpress